3 mondat, amit soha ne mondj a tánctanárodnak 2021-ben

Vannak olyan mondatok, amiket táncoktatóként ha meghallok, főleg a táncosok szájából, a hideg futkos a hátamon.

Nem haragszom ilyenkor a táncosaimra, viszont szívesen elbeszélgetek velük, hiszen a fiatalabb korosztály (igen, most IS boomerkedek) nem is tudhatja, milyen volt az élet Facebook, Insta, Tiktok nélkül. Ilyenkor születnek az ilyen mondatok:

„Te meg tudod tanítani azt a koreográfiát, amit X.Y. táncol a Youtubon?”

Mi táncoktatók sok helyről inspirálódunk, csodálattal nézzük mások táncait, koreográfiáit.
Tanulunk belőle, ötleteket merítünk. Őszinte leszek, mi is szoktunk a táncosaimmal koreográfia részleteket tanulni az internetről, de ezeket:
-vagy  saját mozgáskultúránk fejlődése érdekében,
-vagy poénból,
-vagy a saját szórakoztatásunkra,
- vagy hobby órán egy-egy koreográfiához használjuk.


Semmiképp sem versenyre.

Három szóban indokolva: Etikátlan, plágium, gáz.
Egy, a saját munkájára valamit is adó koreográfus nem másol le és tanít meg a táncosainak mások által koreografált táncokat, tánc részleteket.
Sőt, személy szerint nekem kifejezetten ciki lenne, ha a táncaim merőben hasonlítanának a Youtubon, vagy más platformon fellelhető táncokhoz.
Természetesen vannak elkerülhetetlen események, mint pl. hogy egy versenye többen is ugyanarra a zenére táncolunk, ez ellen nem tudunk védekezni. Én azt szoktam ilyenkor mondani a táncosaimnak, hogy lehet a zene ugyanaz, de a tánc és a táncosok nem ugyanazok. Mindannyian máshogy értelmezzük, használjuk a zenét. Egyik sem jobb vagy rosszabb, csak más.


Valamint vannak bizonyos stílusbeli követelmények, lehetőségek, amelyek megkerülhetetlenek (térformák, mozdulatok, gegek, öltözék) amik a nem hozzáértő szemeknek azt sugallják, hogy másolásról van szó.
Mindenki különbözni szeretne a többitől, és ezt egyre nehezebb kivitelezni, viszont véleményem szerint az eredetiségre való törekvés minden koreográfus egyik legfontosabb feladata.
Ezért a fenti kérdésre az általános válasz az, hogy „nem, nem tanítom meg neked más koreográfiáját, de megtaníthatom a sajátomat.”

 „Ez Fortnite-os mozdulat”
Mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás?
Nos, itt egyértelműen eldönthető, hogy a mozdulatok hamarabb megszülettek, mint a Fortnite.
Utánanéztem ezeknek a mozdulatoknak, és bevallom én sem ismertem mindent belőle, de a gyerekeket azért igyekszem felvilágosítani, hogy nem a Fortnite találta fel ezeket a mozdulatokat, hanem meglévő mozdulatokat programoztak a karakterekre.
Viszont manapság, ha szándékosan, vagy véletlenül használ a koreográfus egy ilyen mozdulatot, akkor biztosan menőnek számít a Fortnite-ot játszó táncosok körében. Na jó, ezért küldök egy pacsit a készítőknek.

„Ez tiktok-os zene”

A tiktok felhasználói legtöbbször a legújabb zenéket részesítik előnyben ha azt kell kiválasztani, melyik zene szóljon a videója alatt.
Ez teljesen oké, egy felkapott zene felkapott lesz egy most felkapott app-on, ez tiszta sor.


De van amikor régebbi, vagy naggggyon régi zene is előkerül ezen az alkalmazáson, és a következő szitu keveredik ki belőle:
Sok tánciskola tanárai, így én is szeretünk régi zenéket elővenni, és vagy az eredeti, vagy egy kicsit modernizált változatban használni a koreográfiáinkhoz.
Behozok az egyik órára egy zenét, ami mondjuk 30 éves (mert a hip-hop stílusban az old school-t illik a stílust megillető old school zenére táncolni) és amint megszólal a zene, azt mondja az egyik diákom: „Ez tiktokos zene!”

Pedig a zenék nem a tiktokon születnek. A tiktok csak használja a zenéket. Tudom, tudom, hogy vannak olyan trendek, amikkel egy-egy zene népszerűbb lesz a tiktokon, de ezek a zenék a tiktok nélkül is léteztek, léteznek, és létezni is fognak.
 

Ahogy telnek felettünk az évek azért igyekezzünk haladni a korral, legyünk tisztában a trendekkel, és figyeljünk rá, hogy mindig hiteles információkat adjunk át a tőlünk fiatalabb korosztálynak, ha véletlenül valmit a koruknl fogva nem jól tudnak.

Táncoktató vagy? Mik a „kedvenc” mondataid? Írd ide kommentbe.

Tetszett a bejegyzés? Szólj hozzá! (e-mail cím nem kötelező)

Az oldal teljes tartama szerzői jogvédelem alatt áll,

a tartalmak elektronikus vagy nyomtatott formában való utánközlése csak a szerző,

Viski Anita engedélyével lehetséges.