Ez történik tánc közben az agyadban 1. rész

Minden akaratlagos cselekvésünk és mozdulatunk egy gondolattal,
egy szándékkal kezdődik.
Mint minden mozdulatunkat, a táncmozdulatainkat is az agyunkkal irányítunk. De mi történik még eközben?

Mit ír a Wikipédia?
„A tánc egy művészeti ág, amely a test – jellemzően ritmikus, zenére történő- mozgásával fejez ki érzelmeket, épít társadalmi kapcsolatokat,
de spirituális tartalommal is bírhat.” 
Ezt már én mondom: A rendszeres tánccal olyan készségekre és képességekre tehetünk szert, ami az élet számos más területén is hasznosnak bizonyul.

Fejlődik a memória
Ha már megtanult koreográfiát táncolunk, azt az agyunk háttértárából kell elővenni.
Minél több koreográfiát tudunk, annál nagyobb memóriatárra van szükségünk, és az agyunk elkezd ehhez az intenzív igénybevételhez alkalmazkodni.
Ne csodálkozz, ha egy idő után azt veszed észre, hogy nincs szükséged bevásárló lista írásra, mert 10-20 dolgot is tudni fogsz fejből.

Fejlődik a koordináció
Tánc közben egyszer a jobb lábon, egyszer a balon, hol mindkettőn van a testsúlyunk. Ha felugrunk akkor pedig egyiken sem. Van, amelyik lépést teli talpon, van amelyiket lábujjhegyen, vagy féltalpon, de olykor sarkon kell eltáncolni.
Ráadásul az előbb felsoroltak bármelyik kombinációja előfordulhat, és gyakran gyorsan egymás után végezzük el őket, így az agy egyre jobban megtanul a hétköznapi igénybevételtől eltérő pozíciókban is egyensúlyozni.

Boldogsághormon szabadul fel
A zene, a mozgás, a jó társaság mind-mind olyan dolgok, amitől jó kedvünk lesz, és elönti az agyunkat az endorfin.

Multitasking
A multitasking annyit jelent, hogy egy időben egyszerre több dolgot is csinálunk. Gondolj azokra az anyukára, akik a telefont a vállunkhoz szorítva kavarják az éppen fővésben lévő ebédet, és közben a lábukkal a babakocsiban fekvő kisbabájukat ringatják. A nők állítólag jobbak ebben, mint a férfiak, bár az agykutatók között még vita van erről. Ugyanis egyesek véleménye szerint a nők igaz több dolgot is tudnak egyszerre csinálni, de ezek vagy kis dolgok, vagy ha nagyobbak, akkor minőségileg kifogásolható az eredményük.
Azt is vallják, hogy a férfiak nem nem tudnak, hanem nem akarnak multitaskingolni, hanem ha foglalkoznak valamivel, arra szeretik a teljes figyelmüket ráirányítani, hogy az minőségileg kifogásolhatatlan legyen. A többi feladattal pedig foglalkoznak majd szépen sorjában.
Erről nem tudok döntést hozni, azt viszont bizton állíthatom, hogy tánc közben is többszörös multitaskingot hajtunk végre, még ha nem is gondolnánk.
 

Mert ha lebontjuk a tánc jelentését, akkor tánc közben: figyelünk a mozdulatainkra, a zenére, a társainkra. Ha térforma váltással tarkított produkcióban veszünk részt akkor a térbeli helyzetünkre is koncentrálnunk kell (igazodásról nem beszélve), az arckifejezésünkre, és esetenként a külvilág történéseire. A legutóbbinál gondolok itt arra, ha pl  a közönség tapsolni kezd már a műsorszám közepén, vagy leesik egy kellék, vagy valami szokatlan kerül a színpadra a táncos nem eshet ki a „szerepéből”.

FOLYTATJUK…

Te tapasztaltad már a tánc jótékony hatását valamilyen formában? Kommenteld ide!

Tetszett a bejegyzés? Szólj hozzá! (e-mail cím nem kötelező)

Az oldal teljes tartama szerzői jogvédelem alatt áll,

a tartalmak elektronikus vagy nyomtatott formában való utánközlése csak a szerző,

Viski Anita engedélyével lehetséges.