Készíts saját koreográfiát 7 egyszerű lépésben

A koreográfus egy szakma, egy kreatív művészeti ág.  Tanulmányaink során megtanuljuk, hogyan kell felépíteni egy színpadi produkciót, hogyan hassunk a közönségre, melyik stílusban milyen elemeket szabad, és mit kell használnunk.
És még nagyon sok összetevője van a mi csodálatos hivatásunknak.


Viszont ahogy az étteremben a szakács főz, és nekünk nem kell szakácsnak lennünk ahhoz, hogy otthon elkészítsünk egy finom ételt, úgy nem kell koreográfusnak lennünk ahhoz, hogy mi is megalkothassuk a saját koreográfiánkat.
Segítek, hogyan tudod ezt 7 lépésben megvalósítani, és sok hasznos tanácsot is adok.

 1. Válassz egy zenét!

Olyat válassz, ami felpezsdít, elgondolkodtat, füledbe mászik a dallama, vagy egyszerűen csak úgy érzed, ez rólad, neked szól. Hallgasd meg jó sokszor, hogy felfedezd benne a sok kis apró hangot, magasságokat, mélységeket. Hallgatás közben állj fel, és kezdj el rá mozogni, figyeld meg melyik a kedvenc részed, ott merre mozdul a tested, de itt még ne akarj koreográfiát csinálni. Csak engedd el magad és andalogj.
 

2.Gyűjts mozdulatokat!
Olyanokat, amiket szeretsz, és jól állnak neked. Inspirálódj, nézz szét a youtube-on milyen mozdulatokat táncolnak a kedvenc klipjeidben. Most ne a hosszabb táncrészleteket, hanem a kisebb mozdulatokat figyeld. Ezeknek ha tudod a nevét írd le cetlire, ha nem tudod a nevét akkor jellemezd valamivel, amiről eszedbe jut, pl. ütögetős, térdemelős, válltekerős, stb.

 

3. Húzd ki a sorrendet!
A cetliket keverd össze, és húzd ki, milyen sorrendbe kövessék egymást.
Sokszor a koreográfia készítésénél én is elakadok, van amikor nagyon „ésszel” akarom a mozdulatokat egymás után helyezni, és olyankor leáll a kreativitásom.
Ilyenkor szoktam egy kicsit kikapcsolni az agyamat, bekapcsolom a zenét és „csak úgy” táncolok rá. Ami jön, freestyle-ba. Ekkor jönnek a jó ötletek, amiket mondjuk érdemes felvenni telefonnal, el ne szálljon a pillanattal.  Ha ez nem megy, mert mondjuk már attól is zavarban vagy, hogy vesz egy kamera, akkor bízd a véletlenre, és cetlizz.

4. Illeszd össze őket!
A kihúzott mozdulatokat nem mindig fogod tudni azonnal összekapcsolni, mert vagy nem néz ki jól, vagy nem illik (még) össze, vagy fizikailag lehetetlen kivitelezni, ezért ékelj közé valami olyat, ami átsegíti egyiket a másikba. Próbálgass több verziót.

 

5. Próbáld ki zenére!
Minden egyes hozzárakott mozdulat után indítsd el a zenét, és illeszd rá a már meglévő táncos sorodat. Ezt azért érdemes így csinálni, mert idejében derüljön ki még mielőtt begyakorlod, hogy az a mozdulat nem is illik rá a zenére, mert mondjuk ott lassabb a dallam, te meg gyors mozdulatot találtál ki, vagy fordítva. Ha meg jónak találod, akkor kiderül, hogy haladhatsz tovább, mozdulatról mozdulatra.
Ha nagyon ismered már a zenét, akkor hosszabb részeket is tudsz egyszerre hozzákapcsolni, én pl. sokszor magamban dúdolom a dallamot tánckészítés közben, a jól ismert zenéknél nem indítom el minden hozzárakott mozdulat miatt.

 

6. Vedd fel a táncodat!
Sokszor belülről úgy érezzük: „Ű, ez nagyon jól néz ki” és közben nem, vagy „á ez nagyon gáz” és közben nem. Fel kell venned, hogy kívülről, külső szemmel visszanézd. Sokszor érhet meglepetés.
Vannak olyan mozdulatok, amikre úgy érezzük, ez a tuti, aztán mégsem, egyes mozdulatokat pedig alulértékelünk.
Ha van valaki, akinek megmutathatod, táncold el neki, vagy küldd el a felvételt, és hallgasd meg mit mond. Ha valamelyik mozdulat nem tetszik így felvételről, cseréld ki. De még véletlenül se dobd el az egész táncodat, az kizárt, hogy minden mozdulat rossz legyen.

 

7. Gyakorold be!
Amint kész vagy az egésszel, vagy egy nagyobb részlettel, gyakorold be, tedd magadévá, szépítsd, formáld, alakítsd. Ha teheted tükörben!
A mozdulatokat kezdd el egyre kifinomultabban, egyre bátrabban, nagyobban kivitelezni, tedd láthatóvá a tánc által a zenét. Senki sem lát, szóval beleélheted magad, nem fog kinevetni senki.
Használd a zenét, ne csak aláfestés legyen, hanem a táncodnak a kiegészítő eleme.

+1 TIPP amit én is sokszor használok, de bánj csínján vele:
Ha a koreográfia készítés közben elakadsz, akkor figyeld meg ott a zene szövegét (ha van).
Ugyanis vannak bizonyos szavak, kifejezések amiket el lehet mutogatni táncolva.
Pl:
A szövegben elhangzik, hogy „nézz rám”, akkor mutass a szemedre, vagy magadra,
ha „ne menj el” a szöveg, akkor markolj a levegőbe, mintha vissza a karnád húzni a másikat,
ha azt mondja az énekes „hallom még a hangod” akkor tedd a füledre a kezed, stb.

Ha magyar a szöveg, akkor szinte bármit el lehet játszani, ha angol, akkor is vannak olyan bizonyos szavak, amiket mindenki megért, ezeket érdemes kiemelni egy-egy mozdulattal.

DE veszélye is van ennek: NE VIDD TÚLZÁSBA!
Nem szeretnék megbántani senkit, de én ezt szoktam erre mondani:
„a koreó ne legyen olyan, mintha siketeknek szeretném elmondani, miről szól ez a szám”
Csak szépítő elem legyen, és nem muszáj konkrétan mutatni, lehet  szimbolikus, pl „sétáltam a holdfényben” elég csak sétáló mozdulatot csinálni, elindulni valamerre ( vagy haladóknak fake walk), nem kell a holdat is meg a fényt is elmutogatni. Szóval csak módjával.

Hajrá, kezd el az első koreográfiádat megalkotni! Írd ide kommentbe a tapasztalataidat, vagy, hogy melyik tipp segített a legtöbbet.

Tetszett a bejegyzés? Szólj hozzá! (e-mail cím nem kötelező)

  • 2024-09-29 12:14:26
    Köszönöm, mindnek nagy hasznát veszem!
  • Dorka
    2023-01-07 16:01:39
    Köszönöm! Nagyon sokat segítettél az első solo produkciómhoz. Kb. ki íírhatnám a fejemre hogy: nem én csináltam! Én csak táncoltam a tükörben!!!
  • Dorka
    2023-01-07 16:01:39
    Köszönöm! Nagyon sokat segítettél az első solo produkciómhoz. Kb. ki íírhatnám a fejemre hogy: nem én csináltam! Én csak táncoltam a tükörben!!!
  • Anettka
    2021-05-18 23:50:46
    Köszönöm a tanácsokat, már el is kezdtem a saját táncomat, és egész jó lett/lesz ☺️

Az oldal teljes tartama szerzői jogvédelem alatt áll,

a tartalmak elektronikus vagy nyomtatott formában való utánközlése csak a szerző,

Viski Anita engedélyével lehetséges.